Uz zvuke pesme „Bella Ciao“ otvorena je izložba slika Renate Koler u vrbaskoj Galeriji, koju možete pogledati sve do 17. februara.
“Ova izložba je omaž revolucionarima, koji su nam u nekih 50 godina na prostorima ex Jugoslavije, koje sam zapamtila i ja, obezebedili lagodniji i bezbrižniji život. A pesma Bella Ciao je simbol otpora neoliberalizmu i fašizmu koji se širi Evropom. Zapamtili smo bolje dane kada su naši roditelji živeli pristojno od svoga rada, pravili kuće, kupovali automobile, a sada nam poručuju da smo neradnici i da nemamo alterantivu, ni budućnosti“, rekla je autorka izložbe.
Galerisitkinja, dr Silvia Jelačić, koja je otvorila izložbu, rekla je da je reč o prvoj izložbi koja je prošla na konkursu Galerije, a da je slikarka koja izlaže grafičar i konceptualni umetnik.
O izložbi je govorio profesor Milan Đorđevć, koji je i napisao pogovor za katalog slikarke iz Srbobrana, rekavši na otvaranju, da je ova umetnica značajna po poruci ideje koju nose njene slike, a koje kažu da živimo na izmanipuliranom prostoru, u vremenu kada se vrši revizija istorije i antifašizma, a njena umetnička poruka je jasna, a to je njena pojedinačna i glasna pobuna kao umetnika i pojedinca, ili kako to kaže Đorđević: „konsekventnost revolucionarno angažovane umetnice levice“.
Posetioci Galerije na otvaranju mogli su da se susretnu na slikama sa likovima umetnički obrađenim, od Če Gevare, nedavno preminulog Fidela Kastra, do naših revolucionara, Veljka Vlahovića, Tita i drugih. Tu je bila i crvena zastava SKJ sa porukom „Proleteri svih zemlja ujedinite se“, kao i naslovi iz novina nekadašnje „Borbe“ u kojima piše „drugovi i drugarice radnice, zasedanje antifašističkog fronta žena…
Đorđević kaže „Renata je nesumnjivo autentičan predstavnik novonastajuće autonomne radikalno levosrbijanske umetničke scene, koja je jedina u stanju da, u sklopu obnovljenog internacionalizovanog revolucionarnog komunističkog pokreta postjugoslovenskih tranzicionih gubitnika, zbaci vlastite i ljudske društvene okove.“