U Opštoj bolnici Vrbas otvoren Centar za žrtve seksualnog nasilja

U Opštoj bolnici Vrbas otvoren je Centar za žrtve seksualnog nasilja, uz podršku Evropske unije. “Delegacija Evropske unije podržava ženske organizacije i aktivistkinje za prava žena da se premoste postojeće praznine u rodnoj ravnopravnosti. Posao koji obavljaju, ponekad rizikujući svoje živote, je od najveće važnosti. Zato je otvaranje novog Centra za žrtve seksualnog nasilja u Vrbasu veoma bitno i mi bi želeli da se ovakvi centri otvore i u ostatku Srbije”, poručila je zamenica ambasadora Evropske unije u Republici Srbiji Plamena Halačeva na zvaničnom otvaranju Centra za žrtve seksualnog nasilja pri Opštoj bolnici u Vrbasu.

Novi Centar za žrtve seksualnog nasilja osnovan je uz podršku Evropske unije, a u okviru projekta „Korak napred: Unapređenje podrške žrtvama seksualnog nasilja u Vojvodini“, koji Centar za podršku ženama realizuje uz finansijska sredstva Evropske unije, a usmeren je na unapređenje kvaliteta i dostupnosti specijalizovane usluge podrške žrtvama seksualnog nasilja.

Halačeva je istakla da su ženska prava, rodna ravnopravnost i borba protiv rodno zasnovanog nasilja pitanja ljudskog poštovanja i dostojanstva svakog pojedinca i pojedinke.

„Borba za rodnu ravnopravnost je potrebnija nego ikada ranije zbog porasta rodno zasnovanog govora mržnje i nasilja nad ženama u javnom životu, kao i nedavnih događaja koji su pokazali da se napredak u ovoj oblasti koji je teško stečen polako gubi. Evropska unija je odlučna u svojoj posvećenosti rodnoj ravnopravnosti. Podržavamo politiku nulte tolerancije prema nasilju nad ženama i devojčicama”, zaključila je Halačeva.


Seksualno nasilje u Centru za žrtve seksualnog nasilja pri Opštoj bolnici u Vrbasu moguće je prijaviti na brojeve: 069.3044.050 i 0800.10.10.10.


Direktorka Centra za podršku ženama Biljana Stepanov istakla je važnost kontinuirane podrške ženama i devojčicama koje su preživele nasilje:

„Peti Centar za žrtve seksualnog nasilja koji će funkcionisati u Opštoj bolnici Vrbas, omogučiće veću pokrivenost i dostupnost usluga podrške većem broju žena i devojčica u Vojvodini. Specijalizovane usluge koje se pružaju u Centrima za žrtve seksualnog nasilja dostupne su 24 sata, 7 dana u nedelji, i besplatne su”, rekla je Stepanov i dodala da usluge obuhvataju medicinsku pomoć i zbrinjavanje, sudsko-medicinske preglede, kao i psihosocijalnu i psihološku podršku, što žrtvama pruža mogućnost da krenu putem oporavka od doživljene traume, i nastave žive bez nasilja.

Dr Cveta Roganović, v.d. direktora Opšte bolnice Vrbas, rekla je da će pregledi i zbrinjavanje žrtva sekulanog nasilja otvaranjem ovog Centra biti organizovani po novim procedurama i na višem nivou.

“Odličnom saradnjom sa institucijama kao što su tužilaštvo, sud, policija i Centar za socijalni rad, žrtve sekuslanog nasilja će dobiti zdravstvenu zaštitu, kontinuiranu podršku i potporu na jednom mestu, a to je Odeljenje ginekologije koje je opredelilo svoje prostorije za tu namenu“, istakla je dr Roganović.

Od januara do oktobra 2024. godine u Centrima za žrtve seksualnog nasilja, prijavljen je 51 slučaj seksualnog nasilja, od kojih su 22 žrtve bile maloletne. Pružene su ukupno 363 usluge psiho-socijalne podrške i psihološkog savetovanja, kao i 128 zdravstvenih usluga i zbrinjavanja. Najčešći počinioci seksualnog nasilja su poznanici, prijatelji (47%), zatim članovi porodice (19%), a potom bračni ili vanbračni partneri (12%). Centri za žrtve seksualnog nasilja su osnovani 2016. godine i pružaju specijalizovanu uslugu podrške koja se ne pruža ni u jednoj zdravstvenoj ustanovi u regionu Zapadnog Balkana, a u Republici Srbiji samo u okviru pet zdravstvenih ustanova u AP Vojvodini, u opštim bolnicama u Kikindi, Zrenjaninu, Sremskoj Mitrovici, kao i Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine, a od sada i u Opštoj bolnici Vrbas.

Njihovo uspostavljanje predviđeno je Istanbulskom konvencijom koju je Republika Srbija ratifikovala 2013. godine, a omogućavaju ženama i devojčicama da prevaziđu traumu doživljenog iskustva seksualnog nasilja i nastave život bez nasilja. Seksualno nasilje spada u red zločina s najmanjom proporcijom prijava. Na jedno prijavljeno silovanje dolazi između 15 i 20 neprijavljenih slučajeva.