Transhumanizam : Budućnost bez ljudi, knjiga Viktora Raduna, promovisana je sinoć u Narodnoj biblioteci „Danilo Kiš“ u Vrbasu.
„Knjiga je provokativn, kritička, uznemiravajuća, ukazuje da se nešto dešava sa čovekom u sferi sve moćnijih tehnologija, i nameće se pitanje da li je čoveku, kakvog znamo, odzvonilo“, rekao je dr Alpar Lošonc, na promociji. Objašnjenje pojma transhumanizama koji datira od 2000. godine pojašnjavao je dr Damir Smiljanić, kao jedan pogled na svet u kome se pokušava usavršiti čovek poput nekog kiborga, u kome se pokušava stvaranje jednog hibridnog biće i sa ovim pojavama društvo se malo bavi. Reč je o filozofiji tehničke inteligencije u kojoj se najpre zaboravlja etička strana priče čovekove duše, pa i prave mogućnosti iskorišćavanja moderne tehnologije za dobrobit čovečanstva. Smiljanić kaže da autor u knjizi ukazuje na opasnost prevazilaženja granica tehnologije koja dovodi u pitanje bit, suštinu i dostojanstvo čovekovo, gde dolazi do mogućnosti da mašine počnu da zloupotrebljavaju ljude i gde nestaje ono humano.
I sam autor kaže da knjiga treba da upozori na opasnosti opčinjenosti tehnologijom i njenom svemoći. Međutim, gigantsk kompanije putem gigantskih mreža povezuju čoveka, kome se na izvestan način izvlači tlo pod nogama time što mu se ubija memorija i svaka vrsta kreativnosti, a stvara zavisnost od tehnologija.
Reč je nesvakidšnjoj knjizi autora Viktora Rudana koji je rođen 1965. godine u Skoplju, diplomirao Ekonomski fakultet u Novom Sadu, piše prozu, poeziju, eseje…